چهارشنبه, 13 مهر 1401

نوار کناری

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شناسه خبر:593
در سومین جلسه ستاد صیانت مطرح شد

وقتی خرید کاج کریسمس نشانه روشنفکری است!!

  • انداز قلم

چند سالی است که وقتی در آستانه بیست و پنجم ماه دسامبر قرار می گیریم، در نقاط مختلفی از شهر با کاج های تزئین شده جشن کریسمس روبرو می شویم. در این میان عده ای از افراد هم اقدام به خرید درخت کاج می کنند تا آنرا در منزل شخصی خود قرار دهند و آنرا نمادی از روشنفکری خویش میدانند.

جامعه

سال هاست که در این ایام، وقتی به مراکز خرید، پاساژها و خیابان های تجاری سر بزنید، کاملا می شود دریافت که بازارهای مصرف از کتابفروشی ها گرفته تا فروشگاه های لباس، برخی فروشگاه های لوازم خانگی و الکترونیک، رستوران ها و بارزتر از همه، اسباب بازی فروشی ها و مغازه های فروش کالاهای تزیینی با تغییر دکور، اضافه کردن نمادهای جشن آغاز سال نو میلادی یا فروش کالاهای مربوط به این ایام، رنگ و بوی کریسمس به خود گرفته اند.(1)
در این میان فروشگاه هایی هم هستند که به اقتضای این ایام، به نوعی تغییر در فروش کالاهای خود می پردازند و همه وسایل مربوط به تزئینات کریسمس را در معرض فروش قرار میدهند، چرا که فرصت مناسبی است تا از این بازار داغ، سود مناسبی کسب کنند. این اقدام حتی در مغازه های فروش وسایل تزئینی، در بازار تهران هم مشاهده می شود که کم نیستند فروشنده هایی که انواع وسیله های مربوط به جشن کریسمس را چیده اند و کم نیستند مشتریانی که در جستجوی این وسیله ها باشند.
مغازه های تخصصی فروش کالای کریسمس یا واحدهایی که در کنار کالای اصلی خود عرضه می کنند با تنوع بسیار بالایی مواجه هستند که شاید بتوان گفت حدود 200 قلم جنس شامل درخت، لوازم تزیینی آن، عروسک های بابانوئل، لباس ها یا طرح های مربوط به جشن، ابزارآلات موزیکال، سرویس چینی، گوی های برفی و سایر اقلام ریز و درشت رنگی و جذابی می شود که با اطمینان می توان گفت تمامی آنها وارداتی و اغلب چینی است.(2)

مسلمان ها هم کاج کریسمس می خرند

خیابان میرزای شیرازی، روزهای خاصی از سال که می شود، هیاهوی بیشتری دارد. در پیاده روی مقابل فروشگاه ها، کاج های قد و نیم قدی سبز شده اند که با چراغ ها و تزیینات رنگارنگشان، رسیدن سال جدید میلادی را خبر می دهند. کوچک و بزرگ در مغازه ها مشغول انتخاب وسایلی هستند که کاج کریسمس خانه شان را تزیین کنند و قیمت می پرسند و چانه می زنند. اما در کنار زبان ارمنی، جمله های فارسی زیادی هم شنیده می شود و کسانی هم برای خرید آمده اند که مسلمان هستند و قرار نیست سال جدید میلادی برایشان معنای خاصی داشته باشد.
یوریک، فروشنده جوان حدودا 30 ساله ای است که می گوید سال هاست در این خیابان مغازه دارد.

خیابان میرزای شیرازی، روزهای خاصی از سال که می شود، هیاهوی بیشتری دارد. در پیاده روی مقابل فروشگاه ها، کاج های قد و نیم قدی سبز شده اند که با چراغ ها و تزیینات رنگارنگشان، رسیدن سال جدید میلادی را خبر می دهند.

جواب مشتری های مشتاق مغازه اش را می دهد و برای من از طیف خریداران درخت کاج می گوید: «همه جور مشتری داریم؛ از ارمنی تا مسلمان و دین های دیگر. آنها که برای مراسم کریسمس آماده می شوند که هیچ، اما بقیه، دلایل مختلفی برای خرید تزیینات کریسمس دارند. مثلا این درخت ها و گلوله های برفی و چراغ های رنگی را برای تزیینات خانه شان به عنوان نمادی از زمستان در نظر می گیرند و به چشم زیبایی شناسانه به این نمادها نگاه می کنند.»(3)
همانطور که گفته شد این واقعیت در بازار تهران هم مشاهده شده است. اینکه عده ای غیر ارمنی برای خرید کاج کریسمس و وسیله های تزئینی مربوط به آن، به بازار می آیند و روایت فروشنده ها هم این موضوع را تصدیق می کند.
اقشار مختلف با سطح درآمدهای گوناگون به خرید درخت کاج هایی می پردازند که از 20 تا 200 هزار تومان قیمت دارند. برخی از خانواده ها هستند که به زور برای فرزندانشان، وسایلی انتخاب می کنند که در اتاقش بگذارد تا به دیگران نشان دهند که چقدر مدرن و به روز هستند!
عده ای اینطور فکر می کنند که هر چه نمادهای زندگی غربی را برای خود بیشتر کنند، جایگاه بهتری بین اطرافیانشان به دست می آورند.

وقتی خرید کاج کریسمس نشانه روشنفکری است!!

"نوعی بحران هویت؟"

بحران هویت که نه، نمی دانم، شاید هم اسمش را بتوان این گذاشت. این که افراد زیبایی شناسى خاص خودشان را داشته باشند و از فرهنگ های مختلف برای بهتر شدن زندگی شان تاثیر بگیرند خوب است، اما اگر این ابزار هیچ کارکردی در زندگی شان نداشته باشد، نه آنها را خوشحال کند، نه باعث فکر کردن به پیشینه و تاریخچه آن شود، خب به چه دردی می خورد؟ می شود همان چشم و هم چشمی، که مبادا از دیگران عقب بمانیم! درواقع به جای بهتر کردن زندگی، می شود بلای جانشان.
اما نگاه دیگری هم نسبت به این موضوع وجود دارد. اینکه وقتی همه در یک کشور زندگی می کنیم، چرا از فرهنگ همدیگر تاثیر نگیریم؟ چه بسا خانواده های ارمنی زیادی باشند که در ایام نوروز ، سفره هفت سین می چینند یا در بسیاری از مناسبت های ملی مانند شب یلدا، به رسوم ایرانی عمل میکنند. حالا این که مسلمان ها هم رسیدن سال نوی میلادی را جشن بگیرند، شاید نشان دهنده بحران هویت نباشد و تاثیر متقابل فرهنگ ها بر یکدیگر باشد.
اما اینجا یک سوال در ذهن ایجاد می شود، اینکه چرا كسى دنبال كتابى درباره این مراسم نیست، و هیچ متقاضى درباره سى دى یا كتابى شامل تاریخچه استفاده از درخت كریسمس، بابانوئل و ... نداریم. همه مردم به دنبال ظواهر و زیبایی این مراسم هستند.

بهره گیری از جذابیت فرهنگ های دیگر

ممکن است این سوال برای برخی ایجاد شود که چرا نباید از جذابیت های فرهنگ هاى دیگر استفاده نكنیم، و برخی این عمل را تقبیح می کنند. شاید بتوان اینطور پاسخ گفت که مگر فرهنگ ما چه اشكالى دارد كه به فرهنگ های دیگر رجوع كنیم؟ ما ایرانى ها و مسلمان ها مراسم سنتى زیادى مثل نوروز، شب یلدا و چهارشنبه سورى داریم، چرا باید به مراسم كشورها و ادیان دیگر رجوع كنیم؟
شاید دلیل این كه مراسمى مثل ولنتاین و خرید تزیینات كریسمس به شكل افراطى در میان مردم رواج

مگر فرهنگ ما چه اشكالى دارد كه به فرهنگ های دیگر رجوع كنیم؟ ما ایرانى ها و مسلمان ها مراسم سنتى زیادى مثل نوروز، شب یلدا و چهارشنبه سورى داریم، چرا باید به مراسم كشورها و ادیان دیگر رجوع كنیم؟

پیدا می كند، این است كه آگاهى كافى از فرهنگ و سنت دیرینه كشور خودمان ندارند و اطلاع رسانی چندانی در این زمینه نشده است.
جو جامعه در میان عده ای از مردم به گونه ایست كه انگار یك مسابقه از اجراى فرهنگ هاى دیگر برگزار شده؛ یكى مراسم هالوین برگزار می كند، یكى جشن ولنتاین می گیرد و یكى دیگر جشن كریسمس می گیرد؛ جالب است كه برخی از این افراد، به اجراى آیین هاى ملى خودمان كه مى رسد، مى گویند تاریخ انقضاى مراسم سنتى سر رسیده ...
آنچه مشخص است اینکه خرید درخت کریسمس توسط مسلمانان را نمی توان به عنوان اتفاقی ساده و معمولی برداشت کرد. این یک رفتار فرهنگی است که نشان میدهد علاقه مندی نسبت به فرهنگ دیگری، در میان عده ای از مردم وجود دارد و این رفتار می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شناسایی آنها بسیار مهم و ضروری است.

پی نوشت:

1- «در بازار داغ کریسمس چه می گذرد؟» ، ایسنا
2- همان
3-« غیرارمنی هایی که کاج می خرند و چشم وهم چشمی می کنند » ، خبر آنلاینمنابع: خبرانلاین/ ایسنا

 

Save

Save

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد